Uğur Mumcu AKM'de Türkülerle Anıldı

Ülkemizin yetiştirdiği en yiğit, en cesur gazeteci olan Uğur Mumcu katledilişinin 30. yılında Saray Atatürk Kültür Merkezi’nde türkülerle özlem ve minnetle anıldı. Mumcu’yu anma programında kendisinin 1987 yılında Dikili’de yaptığı ibretlik konuşma da katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

UĞUR MUMCU UNUTULMADI
30 yıl önce suikast sonucu katledilen araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak Salı günü saat 20.00’da Saray Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma etkinliği, Uğur Mumcu’nun 1987 yılında Dikili’de yaptığı ibretlik konuşmanın sinevizyon sunumu ile sürdü. Sinevizyon gösteriminin ardından anma etkinliği Salih Demirci ve Gökhan Esen’in müzik dinletisi ile devam etti. Geceye katılanlar seslendirilen türkülere hep bir ağızdan eşlik ederek, Uğur Mumcu’yu birlikte anmanın onurunu paylaştılar. Anma etkinliğine Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç ve Yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Abdül Taşyasan, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Zeliha Neşeli ve Yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Gençlik Kolları Başkanı Alper Çarıkçı ve Yönetimi, Atatürkçü Düşünce Derneği Saray Şube Başkanı Metin Durak, Saray Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Arif Naci Öngören, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve Uğur Mumcu dostları katıldı.
“BAŞKAN ERKİŞ: “ATATÜRK’ÜN YOLUNDA İLERLEMEK HEPİMİZİN ÜZERİNE VAZİFEDİR”
Gecenin sonunda bir konuşma yapan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, şunları ifade etti:
“Sıra dışı bir gecede ağıt sanatla buluştu. İçimizde bir yandan hüzne yer verdik ama bir yandan da tekrar umutlandık. Umutlanmak için farklı bir bakış açısıyla Salih kardeşimden ne kadar da fazla olduğumuzu görmekteyim.  7’den 70’e bir umudu canlı tutmak adına buralarda bulunuşunuzu görüyorum. Kadınlarımızla, erkeklerimizle, çoluk çocuklarımızla. Kızan kımıl bir adanmışlıkla Uğur Mumcu’nun aramızdan boşa ayrılmadığını, O’nun davasının hala sürmekte olduğunu ve sürecek olduğunu burada kanıtladık birbirimize. Çünkü verdiği mücadelede Atatürkçülük vardı, tam bağımsızlık vardı, antiemperyalizm vardı. Bunların hiçbirisi bugünkü yürekten, derinden seven insanlara yabancı değildir. Bugün Atatürk’ün yolunda ilerlemek, hepimizin üzerine vazifedir. Çıtayı öyle bir yere koymuş ki Atatürk, yeterince lider yetişmiyor. Çünkü çok yüksekte bir lider arz olmuş ve bugün gazetecilik çıtasını öyle bir yere koydu ki Uğur Mumcu, artık yeterince iyi gazeteciler yetişmeyebilir. Çünkü, ufku çok ötelere insanüstü bir noktaya taşımış. Dünya çapında böyle gazeteciler artık çok fazla yok. Kendi hayatını toplumun hayatından yüzünü bile görmediği insanların hayatından çok daha önemsiz olduğunu ortaya koyarak bugün kimin izinden gitmemiz gerektiğini bizlere sağlayan, hayatı pahasına öğreten Uğur Mumcu’yu biz burada bir avuç insan böylece anıyorsak bu bizim onurumuzdur, gururumuzdur.”

Uğur Mumcu’yu anma programı, mücadele kararlılığı ile alkışlar eşliğinde sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı