Tüpraş Rafinerilerinde ‘MobiWAN’ ile Kesintisiz İletişim

 Time Dergisi’nin 2021 yılının en inovatif girişimleri arasında gösterdiği Mobilus Labs girişiminin ürünü mobiWAN, Tüpraş rafinerilerinde deneyimlenmeye başladı. Endüstriyel tesislerde yaşanabilen yüksek gürültülü alanda iletişim kurma ihtiyacını çözen teknoloji, iş güvenliği konusunda önemli katkılar sunuyor. 

 

Girişimcilik, inovasyon, açık inovasyon ve start-up entegrasyon ile bugünün ve yarının işlerine yönelik çalışmalar yürüten Tüpraş, hem yerli hem yabancı girişimlerin yenilikçi teknolojilerini rafinerilerinde deneyimleyerek iş birliği geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Time Dergisi’nin 2021 yılının en inovatif girişimleri arasında gösterdiği Mobilus Labs girişiminin ürünü olan mobiWAN, İzmit Rafinerisi’nde deneyimlenmeye başladı. Gürültülü ortamlarda sesli haberleşme imkânı sunan ürün, sesin çene kemiği üzerinden iletilmesi prensibine dayanan bir teknoloji kullanılıyor. Bu teknolojiyle, yüksek gürültülü alanlarda da konuşma ve dinleme yapılabiliyor.

 

Endüstriyel tesislerdeki gürültü yoğun alanlarda iletişim kurma ihtiyacını çözebilen ve ilk olarak Haziran 2022’de İzmit Rafinerisi’nde uygulamaya alınan mobiWAN cihazı, yoğun gürültü ortamı dışında yüzü tam olarak kaplayan ve sesli iletişimi engelleyen temiz hava tüpü kullanımı sırasında da test edildi. Temiz hava tüpünün maskesinden dolayı normal konuşmalar duyulamazken, cihazın sesi çene kemiği üzerinden ileten özel sensörleri sayesinde konuşmalar telsiz üzerinden aktarıldı. 

 

Hafif yapısı sayesinde baretle kolay entegrasyon sağlanabilen mobiWAN haberleşme ürününde kullanılan Bluetooth düşük enerji (BLE) teknolojisi; hem uzun pil ömrü sunuyor hem de telefon, telsiz gibi farklı cihazlarla birlikte kullanıma olanak sağlıyor. Mobilus Labs girişimiyle rafineri özelinde belirlenen geliştirme çalışmaları devam ederken ürünlerin yıl içinde operasyon süreçlerinde kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

 

“Temel değerimiz olan iş güvenliği konusunda önemli katkılar sunacak”

İnovasyon ve girişimcilik ikliminin tüm şirkete yayılması, kültürel dönüşümün desteklenmesi, bu çalışmalardan sürdürülebilir şekilde değer üretilmesi ve yetkinliğin artırılması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Tüpraş İnovasyon, Yatırımlar ve Planlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra, “Açık inovasyon çalışmalarımızı yurt içi ve yurt dışı girişimcilik ekosistemine entegre olarak, hem Tüpraş’a hem de girişimcilere değer kazandırmak amacıyla aktif şekilde sürdürüyoruz. Açık inovasyon çalışmaları ile şirket içindeki ihtiyaçlara yenilikçi çözümler bulmak ve enerji dönüşümü doğrultusunda son teknolojileri takip ederek yeni büyüme alanları yakalanmayı hedefliyoruz. 15 binin üzerinde geniş start-up havuzu ve yurt içi, yurt dışı ağımız kanalıyla sürekli taramalar yapıyoruz. İlgili birimlerimiz girişimcilerle farklı iş birlikleri yürütüyor. MobiWAN bu şekilde operasyonlarımıza kazandırmaya çalıştığımız bir ürün. Her koşulda kesintisiz iletişim sağlayan bu ürün, temel değerimiz olan iş güvenliği alanında bize önemli katkılar sunacak” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı