“Stranger Things” ve “Big Floppa” – 2022 yaz aylarında çocukların en çok ilgilendiği konular belli oldu

Yeni Kaspersky araştırması, 2022 yılı yaz aylarında çocukların en popüler ilgi alanlarını ortaya koydu. Bu kez veriler Google ve YouTube aramalarından elde edildi. Big Floppa en popüler mim olarak dikkat çekerken, Stranger Things'in dördüncü sezonu yazın en trend dizisi oldu.

 

Stranger Things bu yaz fırtınalar estirdi. İstatistiklere göre dizinin dördüncü sezonu, 23-29 Mayıs haftasında izleyiciler tarafından 287 milyon saat izlenerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bunun yanı sıra çocuklar yeni oyunlar, mimler ve blog yazarları da keşfettiler. Kaspersky, araştırma kapsamında ebeveyn denetimi yazılımı Kaspersky Safe Kids kullanıcıları tarafından 1 Haziran – 22 Ağustos 2022 tarihleri arasında sağlanan anonim verileri analiz etti. Veriler, Google ve YouTube arama sorgularından oluşuyordu.

 

Hey, Google! Çocuklar neyi arıyor?

Çocuklar tarafından Google'da aratılan yazın en popüler mimi Big Floppa gibi görünüyor, zira tüm mim isteklerinin beşte biri (20) Big Floppa üzerineydi.

 

Bu yaz boyunca çocukların Google aramalarının 33'ü YouTube ile ilgiliyken, diğer çeşitli internet hizmetleri 18'i buldu. İlginç bir şekilde bu yaz çocuklar, TikTok'tan (5) daha çok yaratıcı sosyal ağ sitesi 'DeviantArt' ile ilgilendiler (6). DeviantArt sanatçılar veya sanat meraklıları için en büyük çevrimiçi internet topluluğu olarak insanların sanat eseri yaratma ve paylaşma yoluyla bağlantı kurmasına olanak sağlıyor.

 

Bunun dışında oyun yine aramaların en popüler kategorilerden biriydi ve aramalardaki payı 10 oldu. Özellikle Roblox, çocuklar arasındaki büyük popülaritesine rağmen Minecraft'ın (9) çok ilerisine geçerek 33 ile lider oldu. Bu yaz sık yapılan bir başka arama isteği de Nintendo'nun kısa süre önce yayınladığı ve aramaların 5’ini alan “Pokemon Scarlet and Violet” idi.

 

Çocuklar YouTube'da ne arıyor?

Stranger things

Tüm 'Çizgi Filmler ve TV dizileri arasında (tüm YouTube sorgularının 16'sı) Stranger Things'in dördüncü sezonuna çocuklar büyük bir ilgi gösterdi. Çocuklar sadece diziyle ilgili videoları değil, başrolleri oynayan oyuncuları ve karakterleri de aramalarına konu ettiler. Bu sezonun en ünlü aktrisleri Millie Bobby Brown ve Sadie Sink oldu.

 

Stranger Things'in popülaritesi müzik alanına da taşındı (YouTube'daki müzik aramalarının 16’sı). Çocukların en sık aradığı videolar dördüncü sezondan klipler ve resimlerden oluşturulan bir video olan "Chrissy, Wake Up" ve ana karakterlerden birinin dinlemekten zevk aldığı Kate Bush'un Running Up That Hill (1985) parçasıydı.

 

Pink Sauce

'Pink Sauce' (Pembe Sos) mimi bu yaz ilginç bir fenomen haline geldi. Mim ilk olarak TikTok'ta ortaya çıkan ve yemekleri için pembe bir sos hazırlayan Chef.pii adlı blogcu tarafından oluşturuldu. Ürünle ilgili bazı skandallar yaşanırken paketteki sos miktarı ve ürünün kalitesi de hararetli tartışmaların konusu oldu.

 

Yaz blogcuları

Mimlere ek olarak çocuklar bu yaz YouTube'daki oyunlarla oldukça ilgiliydi. Bu kategori 27 ile en fazla istek sayısına sahip kategori olarak öne çıktı. En çok arananlar ise oyun blogcuları (35) ve Minecraft konusunda uzmanlaşmış blogculardı (27).

 

Yaptıkları meydan okumalar veya yaşam tarzı gibi çeşitli içerikleri filme çeken influencerlar, tüm çocukların sorgularının 20'sini aldı. Yazın en popüler bloggerı ise müzikle ilgili içerikler çeken Spencer X oldu. Spencer X’in YouTube'da 2,66 milyon abonesi ve TikTok'ta 55,1 milyon abonesi var.

 

Kaspersky web içerik analizi uzmanı Anna Larkina, şunları söyledi: “Çocukların ilgi alanlarının ve eğilimlerinin düzenli olarak hızla değiştiğini görüyoruz. Kelimenin tam anlamıyla her çeyrekte yeni mimler, filmler ve kahramanlar ortaya çıkıyor. Örneğin ürpertici  bir oyun olan The Backrooms bu bahar delicesine popülerken, şimdi "Pokemon Scarlet and Violet" listenin başında yer alıyor. Tüm bu değişiklikleri takip etmek ebeveynler için oldukça zor olabilir. Bu nedenle ebeveyn kontrolü uygulamaları ebeveynlerin tüm trendleri ve konuları anlamasına yardımcı olabilir.”

 

Çocukların çevrimiçi ilgi alanları hakkındaki raporun tamamını bu bağlantıda bulabilirsiniz.

 

Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmak için Kaspersky şu ipuçlarını paylaşıyor:

  • Çocuklarınızın çevrimiçi etkinliklerine ilgi göstermeyi ihmal etmeyin. En sevdikleri dizileri birlikte izleyip izleyemeyeceğinizi veya birlikte müzik parçalarını dinleyip dinleyemeyeceğinizi sorun. Diğer bir seçenek olarak, çevrimiçi ortamda güvende kalmak için kullanabilecekleri bazı güvenli uygulamaları birlikte öğrenebilirsiniz.
  • Ebeveyn kontrolü uygulamaları iyi bir seçenek olabilir. Ancak çocuğunuza bu uygulamaların nasıl çalıştığını ve çevrimiçi ortamda güvende kalmaları için neden gerekli olduğunu açıklamanız ve bu konuyu çocuğunuzla konuşmanız önemlidir.
  • Çocuklarınıza hassas bilgileri yalnızca mesajlaşma yazılımları aracılığıyla ve yalnızca gerçek hayatta tanıdıkları kişilerle paylaşılması gerektiğini anlatın. Bu konuda kendiniz bir rol model olabilir ve onlara iyi davranış örnekleri gösterebilirsiniz.
  • Çevrimiçi güvenlik önlemleri konusunda çocuklarınızla iletişim kurmaya daha fazla zaman ayırın. Kendi alışkanlıklarınıza da dikkat etmeye çalışın. Yemek yerken veya konuşurken akıllı telefonunuzu kullanıyor musunuz? Çocuklarınız alışkanlıklarınızı veya davranış kalıplarınızı taklit ediyor mu? Telefonunuzu ortadan kaldırdığınızda farklı bir şekilde tepki veriyorlar mı?
  • Siber güvenlikle ilgili konuşmaları, çocuğunuzla oyunlar ve diğer eğlenceli formatlar aracılığıyla tartışarak daha eğlenceli ve ilginç hale getirebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı