Next Game Startup’ta kazananlar belli oldu

91. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında, oyun sektörüne adım atmak isteyen genç girişimcilerin sektöre katılmalarını ve başarılı girişimler kurmalarını sağlamak için düzenlenen Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Toplam 70 takım ve 121 kişinin katıldığı yarışmada birinci takım Cressus Games, ikinci takım Sky Games, üçüncü takım Qubitrate Studio olurken üniversite toplulukları özel ödülüne ise Team Pay Attention ekibi layık görüldü. Ödül törenine, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu katılarak finalistleri tebrik etti. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ve İZFAŞ destekleriyle Digi Game Startup Studio tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması, İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’ta gerçekleştirildi. Oyun sektöründe yer almak isteyen genç girişimcilerin başarılı oyun startupları kurmalarını sağlamak için Türkiye’deki oyun ekosistemini desteklemek, gençler için sektörde girişim alanları yaratmak, sektörü yeni girişimler ve iş modelleri ile güçlendirmek, girişimcilerin ve yatırımcıların dikkatini sektöre çekmek, inovasyon ve girişimciliği oyun sektörü ile birleştirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya, ilgi büyüktü. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 70 takım toplam 121 kişi, 7-11 Eylül 2022 tarihleri arasında oyunlarını geliştirmek için çalıştı. Ön elemeyi geçen 25 ekip yarı finale kalırken finalde ise 10 ekip ödül için geliştirme aşamasına devam etti. İlk iki yılda Digi Game Startup Studio’nun desteğiyle beraber 10’dan fazla stüdyonun şirketleşerek toplamda 9 milyon TL değerleme ile yatırım aldığı yarışmada ödül kazananlar son gün belli oldu. 

 

Düzenlenen ödül töreniyle kazanan takımlara ödüllerini İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, Digi Game Startup Stüdyo kurucu ortağı Doruk Demirsar ve Bynogame Kurucusu Kemal Önder verdi. Yarışmada birinci takım cressusgames, ikinci takım Sky Games, üçüncü takım Qubitrate Studio olurken üniversite toplulukları özel ödülüne ise teampayattention ekibi layık görüldü. Kazanan takımlar toplam 65 bin TL ve çeşitli ödüllerin sahibi oldu. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Türkiye’nin dört bir yanından gelerek oyunlarını geliştirmek için çalışan ekipleri tebrik ederek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle bu alanda büyük destekleri ve çalışmaları olduğunu hatırlattı. Özuslu, “Geleceğe doğru buradan, İzmir’den çıkan bu oyunlar Türkiye’ye ve tüm dünyaya yayılacak. Oyun geliştirme, yazılım, bilişim vb. alanlarda dünyayla rekabet edebilecek ürünlerin çıkması için tüm desteğimizi veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Siz gençler var oldukça umut da var olacaktır” dedi. 

 

Yarışmada birinci olan Ayça Metin ve Burak Akşahin Breath of Space isimli oyunları hakkında bilgi verdi. Genç oyun geliştiriciler, “Oyunumuz bilgisayar platformları için geliştirildi.  Breath of Space, üçüncü şahıs bir aksiyon oyunu. Bir uzay madenine görev için gönderilmiş bir astronotun, burada yaşadığı olayları anlatıyor. Oyunu oynarken deneyimlenebilecek pek çok farklı seviye, çevre tasarımı, uzay yaratıkları ve oyun mekanikleri mevcut” diyerek birinciliği kazanmaktan mutlu olduklarını ve yeni oyunlar geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı