Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı Yayında

Öğretmenler, Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı’na üye olarak Türkiye’nin ilk atık farkındalık eğitiminden bedelsiz yararlanabilecek, hazırlanan materyaller aracılığıyla eğitimi, sınıflarında uygulayabilecekler.

 

DP World Yarımca, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin iş birliğiyle çocuklarda geri dönüşüm ve çevre bilinci kazandırmak için yürütülen Çöpüme Sahip Çıkıyorum Projesi, Eğitim Portalı ile Türkiye genelindeki tüm eğitmenlerin kullanımına açıldı.  Hazırlanan eğitim portalında, ilkokul öğretmenlerine yönelik eğitici eğitimleri, sınıflarda uygulanacak eğitim materyalleri ve çöp sorunu konusunda farkındalığını arttırmak ve yaygınlaştırmak isteyenlere yönelik akran eğitimleri yer alıyor. 

 

 

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı, DP World Yarımca ile Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliği ve Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenlerinin katkılarıyla geliştirilen Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitimi’ni özel okul öğretmenlerine sunuyor. Devlet okullarındaki öğretmenler ise aynı içeriğe Millî Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden erişebiliyor. 

 

Özel İlkokul Öğretmenlerine Yardımcı Olacak Zengin İçerik Portalda

İlkokul üçüncü sınıf için hazırlanan eğitimin pilot aşamasında, Kocaeli genelinde öğretmenlerle yüz yüze ve online olarak gerçekleştirilen eğitici eğitimlerinde yaklaşık 800 öğretmene ve öğretmenler sayesinde de 15 bin öğrenciye ulaşıldı. Nisan 2022’de Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde, eğitimin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA)’ya eklenmesi uygun bulundu. Tüm Türkiye’deki devlet ilkokullarının üçüncü sınıf öğretmenlerine bu yolla ulaşacak olan eğitim, Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı ile de özel ilkokullardaki 3. sınıf öğretmenlerinin kullanımına sunuluyor.

 

Gözlem ve deneyime dayalı 12 etkinlikten oluşan portal içeriği, tüm etkinliklerin detaylıca anlatıldığı metinler, videolar, uygulanacak olan eğitimlerde kullanılacak olan materyaller ve videolardan oluşuyor. Özel okul öğretmenlerinin bu içeriğe ulaşması için sitede yer alan formu doldurarak sisteme üye olmaları yeterli. Eğitici eğitimlerini tamamlayan öğretmenler, yine portalda bulunan materyallerden de yararlanarak eğitimleri sınıflarında gerçekleştirebilecekler. 

 

Herkes Çöpüne Sahip Çıkabilir

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı aynı zamanda, dünyadaki ve Türkiye’deki çöp ve atık sorunu hakkında daha fazla bilgi almayı ve öğrendiklerini çevresindekiler ile paylaşmayı isteyen vatandaşlar için hazırlanmış bir “akran eğitimi” de içeriyor. Portalda bu kapsamda, “Herkes İçin” başlığıyla öğretici, bilgi veren videolar ve sunumlar yer alıyor. Portalın halka yönelik bu bölümünden yararlanmak için ise üyelik gerekmiyor. 

 

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Projesinin ülke geneline yayılmış olmasından mutluluk duyuyoruz 

“2019 yılından bu yana sürdürdüğümüz Çöpüme Sahip Çıkıyorum projesinin sınıf eğitimleri ve Çöpü Sıfırla mobil oyunun ardından daha geniş kitlelere farkındalık kazandıran yeni bir aşamaya gelmiş olmasından mutluluk duyuyoruz” diyen DP World Yarımca CEO’su Kris Adams şunları dile getirdi: “Geleceğin karar vericileri olan çocuklarda geri dönüşüm ve atık yönetimi bilincinin yaratılmasının öneminin farkındayız. Projemiz sayesinde okullarda çocuklarımıza verdiğimiz eğitimlerle binlerce çocuğun farkındalık kazanmasını sağladık. DP World Yarımca olarak çocuklar kadar eğitmen eğitiminin de gelecek için etkileyici olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda Türkiye genelinde tüm eğitmenlerin kolayca ulaşabileceği Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Portalı’nı hayata geçirdik. Bu portal aracılığıyla devlet okullarındaki eğitmenlerimiz gibi özel okullarda görev yapan eğitmenler hatta geri dönüşüm ve atık yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkes bu portaldan yararlanabilecek.” 

 

Çözüm Hepimizin Katkılarıyla Mümkün 

Dünyada çöpün tek üreticisinin insan olduğuna dikkat çeken Çöpüne Sahip Çık Vakfı Genel Müdürü Emrah Bilge, “Buna dur demek için herkesin sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarını benimsemesi ve çöp üretimini kontrol altına alması, geri dönüştürülebilir olanlarını ayrıştırarak doğru yere yönlendirmesi çok önemli. Çocuklar geleceğin tüketicileri ve karar vericileri. Bu nedenle onların bu farkındalığa ve kültüre sahip olmasına büyük önem veriyoruz. Diğer yandan biz yetişkinlerin de mevcut alışkanlıklarını değiştirmesi ve çocuklara daha temiz bir dünya bırakması gerek. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı