Alzheimer riskini azaltabilirsiniz

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

 

Halk arasında “bunama” olarak tanımlanan ve demans türlerinden biri olan Alzheimer, zaman içinde beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak gelişen bir hastalık. Dünyada milyonlarca insanı etkileyen Alzheimer ile ilgili yeni tedaviler üzerinde çalışıldığını ancak henüz kesin bir tedavisinin olmadığını paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Ancak Alzheimer’ın ilerleyişinin yavaşlatılmasına yönelik farklı tedavi yaklaşımları mevcut. Alzheimer riskini azaltmak için düzenli zihinsel faaliyetler yapılmalı. Okumak, yeni bilgiler edinmek, araştırma yapmak, yeni bir dil öğrenmek ve bunların yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz ve düzenli uyku da Alzheimer riskini azaltır” açıklamasında bulundu.

 

Kişinin bilişsel fonksiyonlarının azalmasına neden olan Alzheimer’ın günümüzde demansa en sık neden olan hastalık olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “En önemli risk faktörü ileri yaştır. Yaşla birlikte görülme sıklığı da belirgin artış gösteriyor. Başlangıç döneminde basit unutkanlıklara yol açan hastalık, ilerlediğinde ise yavaş yavaş yakın geçmişe ait yaşananları da siliyor. Sıklıkla 60 yaşından sonra görülen Alzheimer hastalığına ait şikayetler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hastalığın başlangıç evresi kişinin kendisi ya da yakın çevresi tarafından fark edilemeyebiliyor” şeklinde konuştu. 

 

Hafif şiddetli unutkanlık başlangıç dönemi belirtisi

Yaşın ilerlemesiyle beraber beyin hücrelerinde yaşanan kayıp normal kabul edilse de, Alzheimer’da oluşan hücre kaybının olması beklenenden çok daha hızlı ve fazla gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Başlangıç dönemi Alzheimer belirtileri arasında bulunan hafif şiddetli unutkanlık, zaman içinde ilerleyerek bilinç bozukluğuna yol açıyor. Alzheimer hastalığının belirtileri arasında bulunan unutkanlık, hastalığın başlangıç evresinde hafif düzeyde olsa da zaman içinde kişiyi sohbet etmek gibi basit eylemleri dahi gerçekleştiremez bir noktaya getiriyor” dedi.

 

Tedavi kişiye özel planlanıyor

Muayene ve testler sonucunda hastalığın seyrine göre Alzheimer tanısı konduğunu paylaşan Prof. Dr. Kütükçü, “Kişiye özel olarak tedavilere genellikle düşük dozda ilaç kullanımı ile başlanıyor. İlerleyen dönemde hasta tekrar incelenerek gerekli durumlarda ilaçların dozu artırılabilir. İlaç dışı tedavilerde ise; sağlıklı ve dengeli beslenmeyi, fiziksel aktivite ve egzersizi, kilo kontrolünü, stresi azaltma ve kontrol altına almayı, sosyal aktiviteler, hipertansiyon, diyabet kontrolü gibi riskleri azaltmayı ve bunların düzenli hale getirilmesi sayılabilir. Kişinin günlük aktivitelerinin kendi başına yapılabilmesini hedefleyen tedavi yöntemleri sayesinde hasta ve yakınlarının yaşam kalitesinin artırılması hedeflenir” açıklamasında bulundu.

Unutkanlıkla başa çıkmanın yolları

  • Günlük işlerinizi, planlarınızı ve randevularınızı not alın. 
  • Alışverişe çıkarken liste yapın. 
  • Önemli telefon numaralarını bir yere yazın, kaydedin.
  • Bir şeyi nasıl yapacağınızı unutuyorsanız yapış sırasını yazın. 
  • Eşyalarınızı koyduğunuz yeri sürekli olarak unutuyorsanız hep aynı yere koymaya özen gösterin. 
  • Konuştuğunuz kişiye dikkatinizi verin, odaklanmaya çalışın. Mümkünse bu konuşmaları sessiz ortamda yapın.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı