Odeabank O’Art ve Piksel, dijital sanat için el ele verdi

2015 yılından bugüne dek, sanata ve sanatçıya destek veren çalışmaları hayata geçiren Odeabank’ın sanat platformu O’Art, dijital sanat alanında önemli bir adım atıyor. Odeabank’ın sanat platformu O’Art, Türkiye’de dijital sanata katkıda bulunmak ve yeni medya sanatçılarını desteklemek adına en önemli eğitim ve destek programlarından biri olan Piksel ile iş birliğine imza atıyor. 

 

O’Art ve Piksel arasındaki iş birliği kapsamında yeni medya sanatı üretiminin desteklenmesi ve dijital sanatçıların ve dijital sanatın görünürlüğüne katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu birliktelik ile  Piksel | O’Art adını alan platfrom kapsamında, 2022-23 döneminde çeşitli eğitim programları ve destek fonları hayata geçirilecek.

 

Piksel O’Art Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı

İlki 2020 yılında dünyaca tanınan deneyimli sanatçıların ve sektör profesyonellerinin bir araya geldiği bir eğitimci/mentor kadrosu ile gerçekleştirilen Piksel Yeni Medya Misafir Sanatçı programı bu yıl O’Art desteği ile kadrosunu daha fazla uluslararası sanatçı ile genişleterek devam ediyor.  Programın sınırlı imkanları genişletilerek jüri elemesi sonucunda seçilen 35 yaş ve altında, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ya da eğitimine devam eden 10 sanatçıya; burs  imkanları, 3 aylık yoğun program sürecinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanatçıları, küratörleri, sanat profesyonelleri, koleksiyonerleri ile tanışma ve beraber çalışma fırsatları, eserlerini sergileme olanakları gibi çok değerli destekler sunulacak. 

 

Piksel ve O’Art’dan dijital sanatta Masterclass eğitimi

Herkese açık olan Masterclass eğitimlerinin amacı, yeni medya sanatı üretiminde kullanılan yazılım ve donanımların eğitimlerini ücretsiz olarak vermek ve Türkiye’de birbirleri ile iletişim halinde olan, beraberce üreten, iş birlikleri kuran yeni medya sanatı komünitesi oluşturmak olarak öne çıkıyor. Masterclass kapsamında, Cinema 4d, Adobe ile Motion Design, Yapay Zekâ, Yaratıcı Kodlama, Houdini, Touch Designer, Unreal Engine’den oluşan 7 konu başlığı altında 140 kişinin eğitilmesi hedefleniyor. 

 

Yeni medya eğitimi için Piksel O’Art Talks

O’Art ve Piksel arasındaki iş birliği çerçevesinde, yerli ve yabancı sanat profesyonelleri, koleksiyonerlerle, program katılımcılarının bir araya getirildiği konuşma programı oluşturulacak. Piksel O’Art Talks, atölyelerden farklı olarak moderatörün yönlendirdiği bir konuşma akışı etrafında, katılımcıların sorduğu sorular ve yorumlarla şekillenecek. 2022-2023 döneminde yapılacak 12 konuşmanın tamamı fiziksel olarak gerçekleştirilecek ve daha sonra online medya üzerinden kamuoyu ile paylaşılacak. 

 

İş birliği ile ilgili olarak açıklamada bulunan Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü; “2016 yılında Odeabank’ın sanat faaliyetlerini yürütmek amacıyla doğan ve bugün geldiğimiz noktada, bir bankanın sanat markasından çok daha fazlası olarak, sanat dünyasının içinden, bağımsız ve köklü bir platform haline gelen O’Art, bu süre boyunca yeni sanat üretimini ve sanatçıları desteklemek üzere çok değerli projeler hayata geçirdi ve geçirmeye devam ediyor. Odeabank’ın yenilikçi ve dinamik vizyonuyla büyüyen O’Art, son dönemde fijital bankacılık anlayışının sanata yansıması olarak dijital sanat ve yeni medya alanında genç sanatçılara destek vermeyi misyonunun en başına ekledi. Dijital alanda çalışmalar yapmak isteyen, hayalleri ve vizyonları olan genç sanatçılara sürdürülebilir destek vermeyi önceliklerimizden biri haline getirdik. Çünkü sanatın ve sanat yapma biçimlerinin de dünya gibi dönüştüğüne, teknoloji ile evrildiğine inanıyoruz. Bu yeni sanat üretimi için gençlerin eğitim ve teknolojik imkanlar açısından desteğe ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Bu nedenle alanında yarattığı çok değerli eğitim programları ile öncü olmayı başaran Piksel ile bir araya gelerek yeni medya sanatı alanında çalışan genç sanatçılara alt yapı ve imkân sağlamak, ihtiyaçları olan her türlü desteği vermek üzere kolları sıvadık.” diye konuştu.

 

 Piksel | O’Art eş kurucusu Hande Şekerciler ise; “Piksel, pandemi döneminde karantinadayken tecrübelerimizi genç arkadaşlarımıza aktarmak için online eğitimler düzenleme fikri ile başladı. Birbirinden değerli sanatçı dostlarımızın, sanat profesyonellerinin bu hayale ortak olması ve Türkiye’nin önemli koleksiyonerlerinin destekleri ile iki senede onlarca sanatçı ve sanatçı adayının hayatlarına dokunma fırsatı bulduk. Bizim için de benzersiz bir deneyim olan Piksel, şimdi O’Art partnerliğinde daha da büyüyecek ve gelişecek. Programı tamamlayan sanatçıların ileride Türkiye yeni medya sanatını tüm dünyada başarı ile temsil edeceklerine eminiz. Önümüzdeki yeni dönem için çok heyecanlıyız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı