Çağdaş Minyatür Sanatının En Güzel Eserleri Üsküdar’da Sergileniyor

DÖNGÜ MİNYATÜR SERGİSİ ÜSKÜDAR NEVMEKAN SAHİL’DE AÇILDI

SERGİDE 19 SANATÇININ 67 ESERİ YER ALIYOR

 

Küratörlüğünü Gülşah Pestil ve Meyçem Ezengin’in yaptığı ve 19 sanatçının eserlerinin yer aldığı ‘’Döngü Minyatür Sergisi’’ Üsküdar Nevmekan Sahil Galeri’de açıldı.  Eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Sergide sanatçıların olan kağıt, beton, plastik, metal, deri, kemik, cam, demir, ahşap gibi çeşitli materyallere işlediği 67 minyatür eseri sergileniyor. Sergi açılışına Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra kültür sanat dünyasından birçok isim katıldı. Sanatseverler 7 Ekim tarihine kadar minyatür sergisini ziyaret edebilecek.

 

Gülşah Pestil : “Minyatürde Çağdaş Sanatın farklı bir Biçimini Ortaya Koyduk”

Açılışta konuşan küratör Gülşah Pestil, yaklaşık iki yıldır sergiye hazırlandıklarını söyledi. 

“Döngü sergisinin fikri iki yıl önde pandemide insanların evlerine kapandığı ve yoğun şekilde atık ürettiği bir zamanda ortaya çıktı. Bu değersiz görülen ürünlerin bir şekilde sanata dâhil edilerek farklı anlamlar kazanmasını amaçladık ve 19 sanatçı ile bu sergi fikri üzerine çalışmaya başladık. Her bir sanatçı kendine yakın bulduğu bir atık malzemeyi aldı ve bunu kendi sanatsal anlatım diliyle ifade etmeye çalıştı. Ve bu şekilde 19 sanatçının 67 eserinden oluşan döngü sergisi ortaya çıkmış oldu. Bu serginin özelliklerinden bir diğeri bu sanatçıların her birinin minyatür sanatı alanında çalışıyor olmaları. Bu serginin misyonlarından biri de minyatür sanatının sadece küçük boyutlu kitap eserleri olmadığını, aynı zamanda çağdaş sanatın farklı bir ifade biçimi olduğunu da ortaya koymak. Biz bunu bu şekilde geleneksel malzemenin dışına çıkarak göstermek istedik. “

 

Taner Alakuş: “Minyatür Sanatı Uluslararası Boyut Kazanmalı”

Sergide sanatçılara mentorluk yapan ünlü minyatür sanatçısı Taner Alakuş ise, minyatür sanatının ulusaldan uluslararasına taşımak gerektiğini vurguladı. 

 

“Sergi Çok uzun sürede hazırlandı, çok emek verdi arkadaşlarımız. Pırıl pırıl özgün ve özgür gençlerle birlikte hareket edebilmek, akılları, kalpleri ve ruhları hiç bir etki altında kalmadan kendi iç yolculuklarını sanata dönüştüren gençlerimizle olabilmek çok önemli. Geleneksel sanatlarımız için tam da olması gereken bu. Benim buradaki misyonum kıvılcım olabilmek. Tecrübelerimi onlarla paylaşarak zaman kaybına engel olmak. Sıradan şeylere sıra dışı anlam ve değer yüklemek ve onları böylece sanat haline dönüştürmek. Ben sergide yer alan arkadaşlarımızın hepsinin sınırsız potansiyeli olduğunu biliyorum. Sanat aynı zamanda geleceğe ilham verir. Bu sergi belki de ileride minyatür sanatının nerelere gelebileceğinin emarelerini sizlere veriyordur. Bizler minyatür sanatında evrensel bir dil oluşturmaya çalışıyoruz. Öyle ki ona her bakana bir mesaj verebilsin. Böylece sanatımızın ve sanatçımızın yeri ulusal olmaktan çıkıp uluslararası olabilsin. “

 

Hilmi Türkmen: “Minyatür Eserler Bizi Tarihi Bir Yolculuğa Çıkarıyor”

 

Üsküdar’ın yine çok özel bir sergiye ev sahipliği yaptığını söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “minyatür eserleri bir belgesel gibi izleyebilirsiniz” dedi. 

“Minyatür bir taraftan görsel bir sanat gibi gözükse de aslında bir anlatı sanatı. Yani bu minyatür eserler bizlere bir şeyler anlatıyor. Bir belgesel gibi izleyebiliriz, bakabiliriz. Bir tarihi olayı, bir tarihi anı ya da tarihi yolculuğu biz minyatürde görebiliriz. Bu gözle baktığımızda hem bir görsel sanat hem de bir anlatı sanatı diyebiliriz minyatür için. Biz burada bir esere bakarken aslında bir tarih okuyoruz, bir roman okuyoruz, bir hikâye okuyoruz, bir yolculuktan bahsediliyor biz onu burada okuyoruz. Burada geri dönüşüm malzemesi kullanılmış, materyal kullanılmış. Bu bir pazar tahtası, duvar kâğıdı hepsi birer atıktan elde edilmiş. Minyatür aynı zamanda bizim gelenekli, köklü sanatlarımızdan birisidir. Hele bir de Üsküdar söz konusu olunca işin rengi de tadı da bir başka güzeldir. Üsküdar belediyesi olarak diğer gelenekli sanatlar kadar minyatür sanatına da özel bir ilgimiz ve alakamız var. Ve olmak zorundadır. Bu bizim en önemli görevlerimizden birisidir. Çünkü Üsküdar bir sanat merkezidir. Gelenekleri olan bir şehirdir.  Köklü tarihi, derin kültürel zenginlikleri olan bir beldenin mensuplarıyız. Sanatın bu kadar yakıştığı başka bir belde bilmiyorum var mıdır? Sanata gönül veren, merak eden herkesi Üsküdar Nevmekan Sahil Galeri’ye bekliyoruz. Bu birbirinden değerli eserleri görmek ve hissetmek lazım. “

,

Sergiyi ziyaret eden sanatseverlerden Aleyna Aslan ise “ Geleneksel sanat aslında arka planda kalmıştı tekrar revaçta olmaya başladı. Bu beni gerçekten çok mutlu ediyor. Gelenekselin modern sanatla buluşması ve tekrardan insanların önüne sergiyle çıkması bu kadar ilgi görmesi gerçekten gurur verici. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e de buradan çok teşekkür ediyorum. Geleneksel Türk sanatlarımızı revaçta tuttuğu ve ön plana çıkarttığı için” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı