Estergon’da Geleneksel Türk El Sanatları Atölyesi Açıldı

Keçiören Belediyesi tarafından ilçedeki Estergon Türk Kültür Merkezi’ne kurulan Geleneksel Türk El Sanatları Atölyesi’nin açılışı Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un katılımıyla yapıldı. Açılış töreninde katılımcılara hitaben konuşan Altınok, “Bugün Estergon Türk kültür Merkezi’mizde önemli bir hizmete daha imza attık. Milletlerin büyüklüğü sanat ve kültürüyle ölçülür. Biz Türk tarihinin 4500 yıllık olduğunu dile getiriyorduk. Ancak bir Alman Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada bunun 9000 yıl olduğu açıklandı. Kadim geçmişe sahip bir millet olarak zengin de bir sanat kimliğimiz var. Kalemizin bulunduğu bölge gecekondu ve harap binalardan oluşuyordu. Onları temizleyerek Osmanlı, Selçuklu ve Türk mimarisini harmanladığımız kale inşa ettik. İçini de kültür ve sanatımızla dolduruyoruz. Kimliğimizi burada yaşatmaya devam ediyoruz.” dedi.

 

Altınok, Ermenistan saldırılarıyla şehit olan 50 Azerbaycan askerini anarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Ermenilerin yaptığı saldırıda 50 Azerbaycanlı kardeşimiz şehit oldu. Cumhurbaşkanımızın her fırsatta belirttiği gibi biz kardeş can Azerbaycan’ın yanındayız. Sonuna kadar Azerbaycan’a destek vereceğiz. Karabağ savaşında olduğu gibi tüm dünya karşımızda olsa, biz yine Azerbaycan’ın yanındayız.  Cumhurbaşkanımız bu desteğini tüm dünyaya haykırdı. Hani Cumhurbaşkanımız ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor ya. Dünya elbette beşten büyüktür. Bu anlamda birlik ve beraberliğimizi muhkem tutmalıyız. Yakın dönemde Kazakistan’da olanlar ortada. Oradaki harici ve dâhili bedbahtlar ülkeyi karıştırmak istedi. Yine Özbekistan Karakalpak bölgemizde böyle bir durum oldu. Neyse ki orada da olaylar büyümeden kontrol sağlandı. Dünyada strateji, politika ve savaş taktikleri değişti. İsmail Gaspıralı’nın dediği gibi ‘Dilde, işte ve fikirde birliği’ sağlamalıyız. Birlik ve beraberliğimizi güçlendirirsek, Hür ve bağımsız şekilde yaşamaya devam ederiz.”

Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından Türkiye olarak yaraları sarmak için tüm imkânların seferber edildiğini de hatırlatan Altınok, “Pakistan dost ve kardeş ülkemizdir. Orada de sel felaketi yaşandı. Yaşamını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Cumhurbaşkanımız Pakistan Başbakanıyla görüştü ve yardımların gönderilmesi için çalışma başlatıldı, yardımlar yola çıkarıldı.  Bizler de Ankara’da valiliğimiz ve kaymakamlığımızla kardeşlerimizin yaralarını nasıl sararız diye görüşme yaptık, bunu yapmaya devam edeceğiz”. İfadelerini kullandı.

 

Sakarya Zaferi’nin 101’inci yılını da kutlayan Altınok, “Eğer Yunan başarılı olsaydı Ankara’ya 50 km kalmıştı. Sakarya deyince savaşın Sakarya’da olduğu sanılıyor. Sakarya Meydan Muharebesi Polatlı Haymana arasındaki bölgede gerçeklemiştir. Sakarya zaferi,  devletimizin küllerinden doğuşudur. Silah gücü bizden fazla olan, İngilizler tarafından desteklenen Yunanlar hezimete uğramıştır. Atatürk,   ‘Bu vatan toprağının her karışı şehit kanıyla sulanmadıkça, vatan olmayacaktır’ diyor. Ardından, ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri’ diyor. Sonunda Yunanlılar Ege’ye dökülüyor. Kurtuluşa, hür ve bağımsızlığa giden yolda kazanımlarımızı önce Allah’a sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına, kadınlarımıza ve gençlerimize borçluyuz. Allah hepsinden razı olsun.” diye konuştu.

 

Açılışa Başkan Altınok’un yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Rashad Mammadov, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagic, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi M.S. Sajjad Qazi, Afganistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Seed Abdül Bashir Sadaat, KKTC Ankara Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Ahmet Arslan, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, AK Parti Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Çakmak, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, MHP Keçiören İlçe Başkanı Arif Aksu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetlerine özgü geleneksel eserlerinin de sergilendiği Estergon Türk Kültür Merkezi’nde; gubari, minyatür, tezhip ve çini, ebru, tuğra ve hat, Türk el dokumacılığı ve el nakışsı, deri işleme atölyeleri ve Keçikoop Satış Ofisi’nin açılışı yapıldı. ​

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı