Rolls-Royce mtu 1163 ve 8000 Serisi Motorların Imo III Versiyonlarını Geliştirmeye Devam Ediyor

Rolls-Royce SMM Uluslararası Denizcilik Fuarı’nda yaptığı açıklamada, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) üçüncü kategori (Tier III) emisyonuna uygunluk sağlamak üzere mtu 1163 ve 8000 serisi büyük deniz motorlarında geliştirme yaptığını duyurdu. Motorlar, 2025 yılından itibaren 4.800 ile 10.000 KW güç aralığında, 16 ve 20V olmak üzere tüm silindir opsiyonları için piyasada olacak. Bu motorlar, gemilerin Baltık ve Kuzey Denizleri ile Kuzey Amerika kıyıları gibi Emisyon Kontrollü Alanlar (Emission Controlled Areas – ECA) olarak adlandırılan bölgelere girebilmelerini sağlayacak. Rolls-Royce, SCR sistemiyle, mtu motorlarına ve müşteri gereksinimlerine tam olarak uyarlayabilmek için gerekli egzoz gazı arındırma düzenini geliştiriyor. Şirket ayrıca tersane müşterilerinin iş yükünü önemli ölçüde azaltmak üzere IMO III emisyon sertifikası almayı hedefliyor. Motorların sürdürülebilir yakıtlarla (EN15940, örneğin Hidrojenle İşlenmiş Bitkisel Yağ – HVO) çalışabilmesi için gereken onaylar da 2025 yılında alınacak.

 

Rolls-Royce Power Systems Deniz Uygulamaları Mühendisliği Direktörü Klaus Schmidt konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "mtu 1163 ve 8000 serisi motorlarımızı, IMO Tier III emisyon gereklilikleri doğrultusunda geliştirme kararımızla müşterilerimize planlama güvenliği sağlıyoruz. Aynı zamanda güç yoğunluğu, verimlilik ve tasarruf açısından uzun yıllardır kendi klasmanında standartlarını belirleyen büyük mtu motorlarımızı geleceğe hazır ve daha çevre dostu hâle getiriyoruz.”

 

Rolls-Royce yeni motor varyantlarını geliştirirken, bakım ve lojistiği kolaylaştırmak adına mevcut versiyonlarda bulunan ortak parçaları azami ölçüde korumaya özellikle dikkat ediyor. Tüm yeni motorların elektronik sistemleri güncelleniyor. IMO II için üretilen önceki motorlara kıyasla yapılan en önemli değişiklik ise azot oksit emisyonlarının IMO II limitlerine kıyasla yüzde 75 oranında azaltıldığı ve temel bileşeni SCR sistemi olan yeni egzoz gazı arındırma sistemi. Bu sistem, SCR sisteminin giriş ve çıkış yönündeki emisyonlarının sürekli olarak ölçüldüğü kapalı bir sistem olup, egzoz gazı arındırma sisteminin optimum ve uyumlu çalışmasını sağlıyor.

 

Rolls-Royce, SCR sistemini geliştirerek müşterilerine maksimum montaj esnekliği sağlamayı da amaçlıyor. Sistem hem yatay hem de dikey olarak monte edilebiliyor, bu sayede de çok çeşitli gemi tasarım ve yerleşimine uyarlanabiliyor. Askerî uygulamalara yönelik SCR sistemi ise, istenildiği takdirde darbeye dayanıklı olarak sipariş edilebiliyor.

 

1163 ve 8000 serisi mtu motorları, uzun yıllardır dünya çapında firkateynler, korvetler ve açık deniz karakol gemilerinin yanı sıra hızlı feribot ve yatlarda da kullanılıyor. Rolls-Royce ayrıca IMO III için mtu 2000 ve 4000 serisi deniz motorlarında da ileri seviye geliştirmeler yapmış olup,  gerekli sertifikasyonu da alarak hâlihazırda kullanıma sunmuş durumdadır. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı