İZTO’dan 100’üncü yıla özel “9 Eylül” kitabı

İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılında, özel bir çalışmaya imza atarak “Türk Basınında 9 Eylül 1922-1939” isimli kitabı okuyucuyla buluşturdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe’nin yayına hazırladığı, İzmir Ticaret Odası Kültür, Sanat ve Tarih Yayınları tarafından basılan 432 sayfalık eserde, 9 Eylül 1922’nin öncesinde ve sonrasında yaşananlar, 15 yıllık gazete kupürleriyle ele alındı. Dönemi yaşayanların anlatımlarıyla zenginleşen kitap, kurtuluş mücadelesinin unutulmayan anlarını gözler önüne serdi.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe, İzmir Milli Kütüphanesi gazete koleksiyonu, Ankara Milli Kütüphanesi, İBB Atatürk Kitaplığı, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi, APİKAM ve SALT Araştırma dijital koleksiyonlarından faydalanarak döneme ait gazete kupürlerini bir araya getirdi. Çalışmaya konu olan İzmir’in Kurtuluşu 9 Eylül’le ilgili gazete ve dergi haber ve makaleler, Merve Nur Karagül tarafından eski harflerden günümüz alfabesine aktarıldı. İzmir Ticaret Odası tarafından desteklenen yoğun çalışmalar sonucunda döneme ışık tutan kaynak niteliğinde bir eser ortaya çıktı.

 

TARİHTEN ALDIĞIMIZ GÜÇ VE MOTİVASYON BİZLERİ İLERİYE TAŞIYACAK

Kurtuluş mücadelesinin, bağımsızlık ve vatanseverliğin sembol şehri olan İzmir’in dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin gelişimi için kilit rol oynadığına dikkat çeken İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Bizlere düşen, daha çok çalışmak, üretmek, hem kentimize hem de ülkemize katma değer sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda İzmir Ticaret Odası olarak, kentimizin, ülkemizin varoluş mücadelesini gelecek nesillere aktaran, değerli bir eseri sunmanın mutluluğu içerisindeyiz. Heyecanlıyız, çünkü tarihimizden aldığımız güç ve motivasyonun bizleri çok daha ileri noktalara taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

 

TÜRK BASININDA CUMHURİYET’İN İLK 15 YILI İNCELENDİ

Özgener sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’in Kurtuluşunun 100’üncü yılı anısına okuyucuyla buluşturduğumuz, “Cumhuriyet’in İlk On Beş Yılında Türk Basınında 9 Eylül” isimli kitapta, 9 Eylül 1922 ve Cumhuriyet’in ilk 15 yılında Türkiye’de yayınlanan gazete ve dergilerde yer alan 9 Eylül ile ilgili görsel ve yazılı belgeler bir araya getirildi. Dönemin yazılı basın dokümanlarının önemli bir kısmını kapsayan bu kitabın, her zaman yararlanılacak kıymetli bir kaynak niteliğinde olduğuna inanıyorum.   Kitabımızın hazırlanmasında başta Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi Ömer Durmaz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılında başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum”

 

9 EYLÜL SADECE İZMİR İÇİN DEĞİL TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

Kitabı yayına hazırlayan, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe, “Kitabımızda İzmir’in Kurtuluşu olan 9 Eylül’ün sadece İzmir ve İzmirliler için değil, bütün Türkiye için öne çıkan tarihlerden biri olduğu görüyoruz. İçinde bulunduğumuz yıl 137. kuruluş yıldönümünü yaşayan ve bu bakımdan İzmir’in en köklü kurumlarından biri olan İzmir Ticaret Odası’yla, İzmir’in Kurtuluşunun 100. yılında kalıcı bir çalışma yapmak benim için önemli bir gurur duyma vesilesi oldu. Bu nedenle, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahmut Özgener’e ve Yönetim Kurulu Üyelerine müteşekkirim” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı