Ege Üniversitesinin “Engelsiz Üniversite” uygulamaları ödüllendirilmeye devam ediyor

 “EGEDERS”, Engelsiz Bilişim Eğitim Ödülü’nün sahibi oldu

Ege Üniversitesi, “Engelsiz Ege” sloganıyla tüm faaliyetlerinde engelli bireylerin eğitim yaşamını kolaylaştırmak adına sürdürdüğü çalışmalarla bu alanda aldığı ödüllere yenilerini eklemeye devam ediyor. YÖK’ün  “Engelsiz Üniversite Ödülleri”nde Engelsiz Program Nişanı kategorisinde 8 nişan ile Türkiye birincisi olarak damga vuran, 4 bayrak sahibi Ege, sadece kampüs yaşamında değil teknolojide de engelsiz olduğunu kanıtlayarak “2022 Engelsiz Bilişim Eğitim Ödülü”ne layık görüldü.

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu iş birliğinde düzenlenen “Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi” (BILTEVT 2022) kapsamında Türkiye’de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetleri ödüllendirildi. Ege Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (EGE-UZEM) tarafından geliştirilen EGEDERS sistemi, Engelsiz Bilişim Eğitim Ödülü’nün sahibi olurken ödülü üniversite adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan aldı.

 

   “Üniversite olarak sorumluluklarımızın bilincindeyiz”

   Engelli bireylerin eğitime entegrasyonu ve kampüs yaşamına uyumuna yönelik önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Türkiye’de birçok ilke imza atmış, tam akredite ve uluslararası tanınır bir Araştırma Üniversitesi olarak, topluma karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu bağlamda toplum yararına gerçekleştirilen tüm proje ve faaliyetlerde büyük bir özveriyle yer alıyor, gereken her türlü desteği veriyoruz. Engelli bireylerin topluma kazandırılması konusunda attığımız önemli adımlar sonucunda YÖK Engelsiz Üniversite ödüllerinde 8 nişan alarak Türkiye birincisi olduk. Bu çalışmalarımızı kampüs içinde sınırlı tutmayıp yeni dönem hedeflerimiz arasında yer alan dijitalleşme alanına da yansıttık. Özellikle pandemi döneminde önemi çok daha iyi anlaşılan uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında tamamen kendi imkanlarımızla geliştirdiğimiz ve Türk Patent Enstitüsü tarafından kalitesi tescilli EGEDERS sistemimiz, ‘Engelsiz Bilişim Eğitim Ödülü’ne layık görüldü. Bu gurur verici başarıda emeği geçen tüm mensuplarımızı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

 

Dijitalde de Engelsiz Üniversite”

Her bireyin aynı zamanda bir engelli birey adayı olduğunu hatırlatan Rektör Budak, “Üniversitemiz bünyesinde bulanan Engelsiz Ege Koordinatörlüğü aracılığında tüm birimlerimizde engellilerin daha rahat, daha verimli eğitim almaları ve tüm imkanlara kolaylıkla ulaşabilmeleri adına çalışmalar başlattık. Binalarımızın fiziki koşullarını bu yönde iyileştirdik. Kütüphanemize görme engellilere yönelik seslendirilmiş eserler kazandırdık. Çağımızın gerektirdiği koşullar göz önüne alındığında engelsiz bireylere yönelik çalışmaların fiziksel ortamlar dışında dijital ortamda da önem kazandığı bir gerçek. EGEDERS sistemimizin aldığı bu ödül, dijital ortamda da engelsiz bir üniversite olduğumuzun en büyük kanıtı. Ayrıca Engelsiz Bilgilendirme Asistanı (EBA) uygulamasını Türkiye’de uygulayan ilk üniversiteyiz. Her birimimizin ‘Engelsiz Ege’ mottosunu hayata geçirmek adına özenle çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Salt Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı